APEL WÓJTA GMINY KAZANÓW O ROZWAGĘ NAD WODĄ

Odsłony: 4377

Trwają wakacje i sezon urlopowy, a coraz ładniejsza aura sprawia, że coraz częściej wypoczywamy nad wodą. Wójt apeluje o rozwagę! Od początku maja do 5 lipca utonęły już 124 osoby, w województwie mazowieckim 27, a w miniony weekend woda pochłonęła aż 41 ofiar! Tymczasem by odpoczynek nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać tylko kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę również zdrowy rozsądek:1. Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych, z wydzielonymi miejscami do kąpieli, najlepiej tam gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy.
2. Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkimi znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujmy się gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
3. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki lub kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!
4. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
5. Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce objęte jest zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna maże narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć.
6. Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody.
7. Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.
8. Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.

Wypoczywając nad wodą dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia wezwijmy pomoc. Pamiętajmy o nr tel: 112, 999, 997!!!

WÓJT GMINY
mgr Teresa Pancerz - Pyrka