"Kazanów pamięta"

Odsłony: 926

Jak co roku w pierwszą niedzielę lipca, Gmina Kazanów była miejscem uroczystości patriotycznych ku czci żołnierzy i dowódców zgrupowania BCh „Ośka”. Gospodarzem uroczystości była Teresa Pancerz – Pyrka, Wójt Gminy Kazanów, która przed uroczystą Mszą Świętą powitała delegację Związku Kombatantów z Kazanowa oraz poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych. Pani Wójt przywitała także zaproszonych gości, którzy uświetnili swoja obecnością to święto. Wśród zaproszonych byli m.in. Poseł na Sejm VIII Kadencji Pan Leszek Ruszczyk, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Pan Zbigniew Gołąbek, Starosta Zwoleński Pan Waldemar Urbański wraz z Radnymi Powiatu Zwoleńskiego Panem Bogusławem Bernaciakiem oraz Panem Andrzejem Szczypiorem, Burmistrz Zwolenia Pani Bogusława Jaworska oraz Zastępca Burmistrza Pan Włodzimierz Kabuz a także Radni Gminy Kazanów na czele z Przewodniczącym Panem Pawłem Jamka.

W trakcie celebrowanej przez ks. Proboszcza Mariana Dybalskiego, ks. Edwarda Mikuska, ks. Ryszarda Gołąbka uroczystej Mszy Świętej za poległych, miało miejsce doniosłe wydarzenie. Marszałek Województwa Mazowieckiego, za wybitne zasługi oraz całokształt działalności wyróżnił Druha Mieczysława Wojtyniaka medalem „PRO MASOVIA”. Medal na ręce Pana Mieczysława przekazał Pan Zbigniew Gołąbek, a gratulacje złożyli wszyscy zaproszeni goście.

Także w czasie Mszy Świętej dzieci z Zespołu Placówek Oświatowych w Kazanowie przedstawiły niezwykle wzruszający i sugestywny program słowno-muzyczny opowiadający o tragedii II Wojny Światowej. Opiekunami grupy i koordynatorami przedstawienia byli nauczyciele – Michał Pawlik oraz Joanna Rzeźnik.
Po Mszy udano się na cmentarz parafialny w Kazanowie i upamiętniono poległych  pod pomnikiem "Pamięci w walce z okupantem Hitlerowskim i Stalinowskim”, gdzie wysłuchano apelu poległych wygłoszonego przez Pana Michała Pawlika. Bliscy, znajomi, członkowie rodzin oraz poszczególne delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty  oddając tym samym cześć wszystkim żołnierzom walczącym za wolność i niepodległość ojczyzny.

Zakończenie uroczystości  odbyło się w Publicznym Gimnazjum w Kazanowie, gdzie przygotowano poczęstunek dla wszystkich uczestników i wymieniano się wspomnieniami z tragicznych dni, które miały miejsce w czasie II wojny światowej na naszych terenach.

Galeria zdjęć