Gmina Kazanów z dofinansowaniem na przebudowę drogi w Kroczowie Większym

Odsłony: 49

Gmina Kazanów z dofinansowaniem na przebudowę drogi w Kroczowie Większym

Do gminy Kazanów popłynie dofinansowanie na przebudowę drogi w Kroczowie Większym. Wsparcie w kwocie 160 tysięcy złotych zostało pozyskane z budżetu województwa mazowieckiego. 22 marca wójt Teresa Pancerz-Pyrka podpisała w tej sprawie stosowną umowę z wicemarszałkiem Rafałem Rajkowskim. Samorząd gminy ogłosił już przetarg na realizację tej inwestycji.

Szeroki plan przebudowy dróg

Umowa podpisana przez wójt Teresę Pancerz-Pyrkę z wicemarszałkiem województwa mazowieckiego Rafałem Rajkowskim, to efekt dobrej współpracy i starannie przygotowanego wniosku o dofinansowanie. Środki, które trafią do gminy, zostały przyznane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i przeznaczone na projekty dotyczące przebudowy dróg dojazdowych do gruntów rolnych. To znaczące wsparcie, które przyczyni się do poprawy infrastruktury drogowej na tym terenie. - W ostatnim czasie bardzo mocno stawiamy na przebudowę dróg na terenie naszej gminy i realizujemy bardzo duże zadania w tym zakresie. Mamy świadomość, że dobre drogi to nie tylko komfort i bezpieczeństwo dla wszystkich podróżnych, ale również solidny fundament dla rozwoju gospodarczego gminy. Dobre połączenia drogowe są kluczem do przyciągania nowych inwestorów oraz ułatwienia życia naszym mieszkańcom. Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim, którzy wspierają nasze działania podejmowane w tym kierunku – mówi wójt Teresa Pancerz-Pyrka.

Przebudowa drogi – szczegóły inwestycji

Dzięki pozyskanym funduszom, w miejscowości Kroczów Większy zostanie przebudowany 410-metrowy odcinek drogi. Inwestycja obejmie położenie nowej nawierzchni, budowę poboczy oraz zjazdów. Dzięki temu droga stanie się bardziej komfortowa i bezpieczna dla wszystkich użytkowników. Samorząd gminy Kazanów podjął już konkretne kroki w celu realizacji projektu, ogłaszając przetarg na wykonawcę prac. - Liczymy, że proces ten zostanie rozstrzygnięty zgodnie z planem, a prace budowlane ruszą jak najszybciej. Obecny stan drogi w Kroczowie Większym jest daleki od oczekiwań i wymagań nowoczesnej infrastruktury, co znacząco wpływa na komfort i bezpieczeństwo podróżnych oraz mieszkańców. Jestem przekonana, że przebudowa jest nie tylko potrzebna, ale także pilnie oczekiwana przez społeczność – podkreśla wójt.

Prace budowlane już wkrótce

Zaraz po wyłonieniu wykonawcy, samorząd rozpocznie planowane prace budowlane. Inwestycja ta nie tylko znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i komfortu podróżowania mieszkańców, ale wraz z pozostałymi zadaniami drogowymi, przyczyni się również do podniesienia atrakcyjności gminy jako miejsca do życia i inwestowania.

„Sądny Dzień”

Odsłony: 173

Jak co roku, 18 marca „Sądny Dzień” został upamiętniony uroczystą akademią, podczas której młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kazanowie przybliżyła tragiczne  wydarzenia tamtych czasów, kiedy to 18 marca 1942r. w zemście za zabicie niemieckiego folksdojcza w Kazanowie i okolicach zostało zamordowanych przez rozstrzelanie ponad stu młodych mężczyzn. W Kazanowie tego dnia zginęło 16 Polaków i 16 Żydów, zaś świadkami tej bestialskiej śmierci byli ich bliscy.

Podczas uroczystości zgromadzeni usłyszeli relację z tamtych wydarzeń oraz wiersze   i piosenki o charakterze patriotycznym. Jak zawsze program słowno-muzyczny wywołał w odbiorcach wiele emocji  i wzruszeń. Przygotowany on został pod kierunkiem nauczycieli- pp Barbary Łodygowskiej, Katarzyny Nędzi oraz Piotra Markowskiego, odpowiedzialnego za oprawę muzyczną.

To była wspaniała lekcja historii.

         Na uroczystości obecni byli: prezes Koła ZBOWID Stanisław Drab oraz prezes Zarządu  Okręgowego ZBOWID Zbigniew Gołąbek, wójt gminy Kazanów Teresa Pancerz Pyrka, ks. proboszcza Marian Dybalski, przewodniczący  Rady Gminy Szymon Woliński wraz z zastępcą Pawłem Kacą, przedstawicie gminy, dyrekcja i uczniowie PSP w Kazanowie.  Podtrzymując tradycję, w uroczystym apelu  uczestniczył także sztandar ZBOWID-u, którym obecnie opiekują się druhowie OSP Kazanów.

Po akademii uczestnicy oddali cześć poległym, składając  wiązanki  kwiatów oraz paląc znicze od kombatantów,  władz samorządowych oraz PSP w Kazanowie na grobie pomordowanych w lasku w Kroczowie.

W dniu 17 marca odbyła się uroczysta Msza Święta w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Kazanowie w intencji zamordowanych mieszkańców Kazanowa i okolic w czasie II wojny światowej.

Cześć ich pamięci! Przez pamięć są wśród nas!

pomordowani 24 7

Czytaj więcej

Strażnica w Osuchowie zdecydowanie wypiękniała zakończył się remont pomieszczeń

Odsłony: 192

Strażnica w Osuchowie zdecydowanie wypiękniała – zakończył się remont pomieszczeń

Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Osuchowie mają powody do radości - ich strażnica przeszła znaczącą metamorfozę. Zniszczone podłogi, ściany i zużyte sanitariaty są już historią. Prace budowlane z zastosowaniem nowoczesnych i schludnych rozwiązań sprawiły, że miejsce to nie tylko wyładniało, ale jest też dużo bardziej funkcjonalne. Zadanie zostało zrealizowane przy znaczącym dofinansowaniu zewnętrznym.

Strażnica Ochotniczej Straży Pożarnej w Osuchowie już służy druhom. Dwa najważniejsze pomieszczenia, socjalne i sanitarne, przeszły bardzo dużą metamorfozę. Remont był niezbędny, biorąc pod uwagę zły stan techniczny budynku przed rozpoczęciem prac. Nie tylko ściany i sufity wymagały odnowienia, ale również podłogi i izolacja potrzebowały remontu. Dzięki zaangażowaniu wielu osób i pozyskanym przez samorząd gminy Kazanów funduszom zewnętrznym, udało się dokonać kompleksowej zmiany - od demontażu starych elementów, przez ocieplenie, po wykończenie wysokiej jakości materiałami.

Znaczące dofinansowanie

Projekt remontu strażnicy w Osuchowie został zrealizowany przy wsparciu z programu „Mazowieckie Strażnice OSP-2023”. Dzięki pozyskaniu 40 tysięcy złotych z budżetu województwa, możliwe było kompleksowe przeprowadzenie prac. - Poprawa funkcjonalności tego miejsca, dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych, znacząco wpłynęła na komfort pracy naszych strażaków, którzy na co dzień poświęcają swój czas i energię, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom całej gminy. Udało się nie tylko poprawić funkcjonalność strażnicy, ale również w dużej mierze podnieść jej estetykę. Dziś, patrząc na odnowioną strażnicę, trudno nawet porównać jej obecny stan do tego, co było wcześniej. Cieszę się, że to miejsce tak się zmieniło – podkreśla wójt Teresa Pancerz-Pyrka.

Zmiany krok po kroku

W pomieszczeniu socjalnym pierwsze kroki obejmowały demontaż uszkodzonej podłogi, wykonanie nowej wylewki, jej ocieplenie oraz ułożenie nowoczesnych płytek ceramicznych. Ściany i sufity zostały obłożone płytami karton-gips odpornymi na wilgoć, a następnie starannie wygładzone i pomalowane. Zamontowano nowe drzwi wewnętrzne i położono ceramiczne płytki, co dodatkowo podkreśla świeży charakter pomieszczenia.

Podobne prace wykonane zostały w łazience, gdzie dodatkowo zainstalowano izolację sufitu z wełny mineralnej. Nowe umywalki, sanitariaty i kabina prysznicowa znacząco podniosły komfort użytkowania pomieszczenia. Odnowiona została także instalacja hydrauliczna i kanalizacyjna, a obiekt zyskał nowe szambo. Przeprowadzone prace sprawiły, że strażnica wyładniała i stała się bardziej komfortowa w użytkowaniu.

straznica w osuchowie 1

Czytaj więcej

Wójt gminy Kazanów nagrodzona prestiżowym „Laurem Samorządu”

Odsłony: 137

Wójt gminy Kazanów nagrodzona prestiżowym „Laurem Samorządu”

"Laur Samorządu Regionu Radomskiego" to wyróżnienie dla tych samorządowców, którzy swoją pracą, decyzjami i inicjatywami przyczyniają się do dynamicznego rozwoju swoich Małych Ojczyzn. W tym roku wśród laureatów znalazła się wójt gminy Kazanów Teresa Pancerz-Pyrka, której 5-letnia kadencja obfitowała w wyzwania i realizację dużych inwestycji infrastrukturalnych, ale też szeregu ważnych dla lokalnej społeczności projektów społecznych.

Kadencja pełna wyzwań

Podczas ostatnich lat, samorządy w całej Polsce mierzyły się z bezprecedensowymi trudnościami, od pandemii COVID-19, po skutki wojny w Ukrainie. – Nie była to łatwa kadencja. Wydarzenia, jakie miały miejsce w tym czasie, postawiły przed nami poważne wyzwania. W takich chwilach, ważna była przede wszystkim rozwaga w każdej podejmowanej decyzji oraz umiejętność szybkiego reagowania na zmiany. Trudności te wymagały od nas dużej elastyczności, ale dzięki wspólnej pracy, wsparciu mieszkańców i skoncentrowaniu na celach, udało nam się nie tylko poradzić sobie z tymi wyzwaniami, ale także zrealizować ważne projekty dla naszej gminy. Sukces ten był możliwy dzięki wzajemnemu zaufaniu i gotowości do działania, co pokazało, jak wiele możemy osiągnąć razem – podkreśla wójt Teresa Pancerz-Pyrka.

Kapituła nagrody „Laur Samorządu Regionu Radomskiego” doceniła to, że w gminie Kazanów wykazano się nie tylko odpornością na kryzysy, ale także zdolnością do przemyślanego zarządzania i adaptacji do zmieniającej się rzeczywistości. Gospodyni gminy Teresa Pancerz-Pyrka została nagrodzona „Laurem Samorządu”. – Nagroda jest przysłowiową kropką nad „i” naszych wspólnych działań. Dziękuję radnym Rady Gminy Kazanów, pracownikom urzędu, wszystkim osobom zaangażowanym w pozyskiwanie dofinansowań zewnętrznych oraz mieszkańcom gminy. Bez waszego wsparcia, zaufania i cennych wskazówek, nie osiągnęlibyśmy tego, co udało nam się razem zbudować. To wspólny sukces, który pokazuje, że dzięki determinacji i współpracy możemy dokonać znaczących zmian na lepsze – mówi wójt.

Szereg ważnych inwestycji

Podczas mijającej kadencji, gmina Kazanów zrealizowała szereg ważnych inwestycji. Największe w historii przebudowy dróg, termomodernizacje szkół, remonty obiektów sportowych i tworzenie przestrzeni do rekreacji dla lokalnych społeczności, to tylko niektóre z nich. Wójt nie zapomniała także o ekologii i dobrostanie zwierząt, wprowadzając proekologiczne inicjatywy oraz programy kastracji i sterylizacji psów i kotów. W każdym obszarze gminy prowadzone były działania i realizowane zadania, które były odpowiedzią na potrzeby mieszkańców.

laur samorzadu