Termomodernizacja szkół

Odsłony: 843

kaz polski lad logo

Jest wykonawca kompleksowej termomodernizacji dwóch szkół w gminie Kazanów

Ruszają prace budowlane przy realizacji dużego zadania termomodernizacji dwóch szkół na terenie gminy Kazanów. Mowa o budynkach w Kowalkowie oraz Zakrzówku, które po remoncie będą bardziej wydajne energetycznie i zyskają na estetyce. Tutejszy samorząd podpisał już umowę z wykonawcą inwestycji i przekazał obiekty do jego dyspozycji. Wartość zadania to ponad 3,5 miliona złotych, a 90% tej kwoty pokryje dofinansowanie zewnętrzne.

Jest wykonawca i ogromne dofinansowanie

Do Urzędu Gminy w Kazanowie wpłynęło aż siedem ofert od wykonawców. Najkorzystniejszą przedstawił Zakład Remontowo-Budowlany „Termo-Bud” Andrzej Lelewicz z Buska-Zdroju. Firma wyceniła swoją pracę na kwotę 3 mln 566 tys. 570 zł. Z budżetu gminy zostanie jednak wydatkowana bardzo nieduża kwota, tylko 10% wartości inwestycji, ponieważ 90% kosztów pokryje dofinansowanie zewnętrzne przyznane w ramach programu Polski Ład. Wsparcie finansowe wyniesie 3 mln 209 tys. 913 zł.  

Samorząd gminy podpisał z wykonawcą stosowną umowę na realizację zadania i przekazał obiekty do modernizacji. Prace budowlane już się rozpoczynają. – W tym roku skupiamy się między innymi na na poprawie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej w gminie Kazanów. Oprócz kompleksowej termomodernizacji Urzędu Gminy, która trwa już od początku tego roku, rozpoczynamy też duże zadanie termomodernizacji budynków szkół w Kowalkowie i Zakrzówku. Obiekty te zdecydowanie wymagały remontu. Po zakończeniu prac będą lepiej dogrzane i tym samym bardziej komfortowe dla uczniów i pracowników szkoły. Termomodernizacja sprawi też, że będą tańsze w utrzymaniu, co w znacznym stopniu odciąży gminny budżet. Liczymy, że prace budowlane będą przebiegały bez żadnych zakłóceń i zakończą się zgodnie z planem – mówi Teresa Pancerz-Pyrka, wójt gminy Kazanów.

Szeroki zakres prac

W ramach realizacji zadania w szkole podstawowej w Kowalkowie zostaną wymienione okna i drzwi zewnętrzne. W planach jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i docieplenia fundamentów oraz położenie pokryć dachowych i malowanie dachów. Docieplony zostanie też stropodach i ściany budynku, gdzie pojawi się nowa, estetyczna elewacja. Wykonane zostaną także roboty instalacyjne: ochrony odgromowej i oświetlenia zewnętrznego ze źródłami światła LED. Kotłownia budynku przejdzie kompleksowy remont. Po zakończeniu tynkowania, malowania i kładzenia nowych płytek pojawi się tu nowoczesny kocioł kondensacyjny na olej opałowy wraz z niezbędnymi instalacjami. Przed budynkiem zaś przebudowana zostanie część chodników z kostki brukowej.

W szkole w Zakrzówku prace budowlane będą miały podobny zakres. Wymienione zostaną okna i drzwi zewnętrze oraz uzupełnione obróbki blacharskie. Fundamenty oraz ściany budynku będą docieplone i obiekt zyska nową elewację. Wykonane zostanie odwodnienie i malowanie dachu, a także przeprowadzony remont kominów. W miejsce starych opraw oświetlenia zewnętrznego pojawią się nowoczesne typu LED. Przed obiektem przebudowane zostaną schody, opaska wokół niego, a także chodniki z kostki brukowej. Podobnie jak w szkole w Kowalkowie, tu także kotłownia przejdzie generalny remont wraz z wymianą źródła ogrzewania. Zainstalowany zostanie kocioł kondensacyjny na olej opałowy.

Prace budowlane mają zakończyć się w grudniu tego roku.