„Sądny Dzień”

Odsłony: 420

Jak co roku, 18 marca „Sądny Dzień” został upamiętniony uroczystą akademią, podczas której młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kazanowie przybliżyła tragiczne  wydarzenia tamtych czasów, kiedy to 18 marca 1942r. w zemście za zabicie niemieckiego folksdojcza w Kazanowie i okolicach zostało zamordowanych przez rozstrzelanie ponad stu młodych mężczyzn. W Kazanowie tego dnia zginęło 16 Polaków i 16 Żydów, zaś świadkami tej bestialskiej śmierci byli ich bliscy.

Podczas uroczystości zgromadzeni usłyszeli relację z tamtych wydarzeń oraz wiersze   i piosenki o charakterze patriotycznym. Jak zawsze program słowno-muzyczny wywołał w odbiorcach wiele emocji  i wzruszeń. Przygotowany on został pod kierunkiem nauczycieli- pp Barbary Łodygowskiej, Katarzyny Nędzi oraz Piotra Markowskiego, odpowiedzialnego za oprawę muzyczną.

To była wspaniała lekcja historii.

         Na uroczystości obecni byli: prezes Koła ZBOWID Stanisław Drab oraz prezes Zarządu  Okręgowego ZBOWID Zbigniew Gołąbek, wójt gminy Kazanów Teresa Pancerz Pyrka, ks. proboszcza Marian Dybalski, przewodniczący  Rady Gminy Szymon Woliński wraz z zastępcą Pawłem Kacą, przedstawicie gminy, dyrekcja i uczniowie PSP w Kazanowie.  Podtrzymując tradycję, w uroczystym apelu  uczestniczył także sztandar ZBOWID-u, którym obecnie opiekują się druhowie OSP Kazanów.

Po akademii uczestnicy oddali cześć poległym, składając  wiązanki  kwiatów oraz paląc znicze od kombatantów,  władz samorządowych oraz PSP w Kazanowie na grobie pomordowanych w lasku w Kroczowie.

W dniu 17 marca odbyła się uroczysta Msza Święta w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Kazanowie w intencji zamordowanych mieszkańców Kazanowa i okolic w czasie II wojny światowej.

Cześć ich pamięci! Przez pamięć są wśród nas!

pomordowani 24 7

pomordowani 24 7

pomordowani 24 7

pomordowani 24 7

pomordowani 24 7

pomordowani 24 7

pomordowani 24 7