Gmina Kazanów otrzyma dofinansowanie na doposażenie dwóch szkół i oddziału przedszkolnego

Odsłony: 314

Gmina Kazanów otrzyma dofinansowanie na doposażenie dwóch szkół i oddziału przedszkolnego

8,5 tysiąca złotych – taka kwota popłynie do gminy Kazanów na zakup nowości wydawniczych oraz lektur szkolnych. Środki zostały przyznane  w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025. Nowe książki trafią do bibliotek szkół w Kowalkowie i Zakrzówku, a także do oddziału przedszkolnego w Kowalkowie.

Umowa na dofinansowanie podpisana

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0, który został uchwalony przez Radę Ministrów na lata 2021-2025, skupia się na promowaniu czytelnictwa poprzez wsparcie bibliotek. Gmina Kazanów w pełni wykorzystuje te możliwości, angażując lokalne placówki edukacyjne w aktywizację czytelniczą społeczności. Inicjatywa ta ma również na celu przekształcenie bibliotek w centra dostępu do wiedzy i kultury.

Do programu dołączą dwie szkoły i oddział przedszkolny z terenu gminy Kazanów. Będzie to Publiczna Szkoła Podstawowa w Kowalkowie, tamtejszy oddział przedszkolny oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Zakrzówku. Umowa na dofinansowanie już została podpisana. - Dzięki tym działaniom chcemy stawiać na zrównoważony rozwój młodych mieszkańców oraz kreowanie przestrzeni, w której literatura staje się ważnym elementem życia społecznego. Dofinansowanie i planowane działania są krokiem w stronę budowania społeczności, która ceni wiedzę, co przyczyni się do lepszego jutra nie tylko dla uczniów, ale dla całej gminy – podkreśla Teresa Pancerz-Pyrka, wójt gminy Kazanów.

Nowe książki

Dzięki przyznanym środkom, Publiczna Szkoła Podstawowa w Kowalkowie, jej oddział przedszkolny oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Zakrzówku zyskają nowe zasoby książkowe. Zakupione będą nowości wydawnicze dostosowane do różnych grup wiekowych, w tym popularne książki zachęcające do czytania. Szkoły wzbogacą również swoje zbiory o nowe lektury obowiązkowe, co jest istotne zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów.

Działania promujące czytelnictwo

Oprócz inwestycji w księgozbiór, szkoły i przedszkole planują szereg działań mających na celu popularyzację czytelnictwa. Organizowane będą konkursy czytelnicze, spotkania, prelekcje, a także gry i zabawy edukacyjne, które mają zachęcić dzieci do sięgania po książki. To kompleksowe podejście ma na celu nie tylko zwiększenie zainteresowania czytaniem, ale także rozwijanie umiejętności interpretacyjnych i kreatywnych wśród najmłodszych mieszkańców gminy Kazanów.