Zakończyła się termomodernizacja szkół w gminie Kazanów

Odsłony: 712

Zakończyła się termomodernizacja szkół w gminie Kazanów – budynki są nie tylko piękne, ale też energooszczędne

Końca dobiegły prace budowlane przy termomodernizacji szkół w Kowalkowie i Zakrzówku. Obiekty zdecydowanie zyskały na estetyce, ale przede wszystkim stały się energooszczędne i bardziej ekonomiczne w utrzymaniu. Co ważne, zadanie zostało zrealizowane przy udziale rządowych środków zewnętrznych, które pokryły 90% kosztów inwestycji. Jej zakres obejmował instalację energooszczędnych okien i drzwi, docieplenie budynków, modernizację kotłowni oraz instalację oświetlenia LED, znacznie poprawiając komfort użytkowania szkół.

Znaczące dofinansowanie

Samorząd gminy Kazanów pomyślnie zakończył projekt kompleksowej termomodernizacji dwóch szkolnych obiektów w Kowalkowie oraz Zakrzówku. Inwestycja, o wartości 3 mln 566 tys. 570 zł, została w większości sfinansowana ze środków zewnętrznych, przyznanych w ramach programu Polski Ład. Dofinansowanie wyniosło 3 mln 209 tys. 913 zł i pokryło 90% całkowitych kosztów zadania. Z budżetu gminy została wydatkowana bardzo nieduża kwota, pokrywająca pozostałe 10% wartości inwestycji.

Duże zmiany na lepsze

Prace wykonane przez firmę „Termo-Bud” z Buska-Zdroju, obejmowały szeroki zakres prac. W obu szkołach zainstalowano nowe okna i drzwi zewnętrzne, zwiększając izolacyjność budynków. Zrealizowano także docieplenie fundamentów, ścian oraz stropodachów, co znacznie poprawiło efektywność energetyczną obiektów. Dodatkowo, na dachach położono nowe pokrycia, a elewacje budynków zyskały estetyczny wygląd.

Kluczowe zmiany nastąpiły również w infrastrukturze wewnętrznej szkół. Kotłownie przeszły kompleksową modernizację, w tym instalację nowoczesnych kotłów kondensacyjnych na olej opałowy. Wymieniono oprawy oświetleniowe na energooszczędne rozwiązania LED, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Dookoła szkół przeprowadzono także renowację chodników oraz schodów, dodatkowo poprawiając dostępność i bezpieczeństwo.

Jest piękniej i cieplej

Wójt gminy Kazanów Teresa Pancerz-Pyrka, podkreśla znaczenie tej inwestycji. - Z dumą patrzymy na zakończenie tego ważnego projektu. Nasze szkoły stały się nie tylko bardziej efektywne energetycznie i estetycznie przyjemne, ale przede wszystkim bardziej komfortowe dla naszych uczniów i personelu. Dzięki tym zmianom znacząco obniżymy koszty utrzymania szkół, co przyniesie korzyści całej społeczności – mówi wójt.

Termomodernizacja szkół w Kowalkowie i Zakrzówku stanowi ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju gminy Kazanów, pokazując zobowiązanie samorządu do ciągłego podnoszenia jakości edukacji oraz troski o środowisko.

termo szkol kaz 24

termo szkol kaz 24